ژنتیک و ناباروری

نقش ژنتیک در ناباروری

ژنتیک در ناباروری، یکی از موضوعات بسیار مهم و کلیدی در بروز ناباروری و مشکلات مرتبط به آن چون سقط مکرر جنین و.. است. حدود 10 تا 15 درصد مشکل ناباروری مربوط به ژنتیک است. حدود 80 تا 85 درصد از مشکلات ناباروری، ژنتیکی نیست و ناباروری به دلیل وجود سایر اختلالات ژنتیکی ایجاد می شود.

انجام تست های ژنتیک قبل از ازدواج یا بارداری، از جمله اقدامات کلیدی و بسیار مهم برای زوجین محسوب می‌شود و به آنها در راستای داشتن بارداری سالم و فرزندان سالم کمک بسیاری می کند. با انجام تست ژنتیک مربوط به ناباروری، می توان دلایل ناباروری و سقط جنین مکرر را بررسی کرد و طبق آن راهکار مناسب ارائه شود. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی نقش ژنتیک در ناباروری بپردازیم.

ناباروری-و-ژنتیک

مشاوره ژنتیک ناباروری

ازجمله اقدامات بسیار مهم و کلیدی که بهتر است افراد قبل از اقدام به ازدواج یا بارداری حتما به آن توجه کافی داشته باشند،  انجام تست ژنتیک است. یکی از دلایل انجام تست ژنتیک پیش از ازدواج یا بارداری، بررسی نقش ژنتیک در ناباروری و مشکلات مرتبط با آن است.

مشاوره ژنتيک ناباروری با استفاده از روش‌های تخصصی مانع از بروز مشکلات ناباروری در افراد می‌شود و به داشتن فرزندی سالم بدون داشتن مشکلات ژنتیکی کمک می کند. مشاوره ژنتیک ناباروری برای مردان و زنان جداگانه قابل انجام است.

برخی از اقداماتی که در راستای بررسی مشکلات ژنتیکی موثر در ناباروری برعهده مشاوره ژنتیک است، به شرح زیر است:

·        تجویز آزمایش‌های ژنتیکی

·        تهیه اطلاعاتی از شجره نامه ژنتیکی به منظور جلوگیری از بروز مشکلات مربوط به تداخل ژنتیک

·        بررسی سوابق پزشکی زوجین از طریق تفسیر آزمایش‌ها

·        انجام تست‌های لازم برای غربالگری پیش از بارداری

·        کمک به تصمیم‌گیری بهتر به منظور داشتن بارداری سالم و بدون هیچ گونه مشکل برای مادر و جنین

·        بررسی و تحلیل نتایج آزمایش‌ها و غربالگری‌های انجام شده

مشاوره ژنتیک ناباروری مردان

مشاوره ژنتیک ناباروری مردان به گونه‌ای است که پزشک ساختار ژنتیکی بدن مردان را به کمک تست های لازم و تهیه اطلاعاتی از سابقه خانوادگی بررسی کرده و هرگونه اختلالات ژنتیکی موجود در بدن که ممکن است در ناباروری تاثیر داشته باشد؛ را به‌طور کامل تشخیص می دهد.

در این روش پزشک آزمایش‌های مختلفی را برای بیمار تجویز می‌کند تا بتواند با استفاده از آن علت بروز ناباروری را بررسی کند. بسیاری از اختلالات ژنتیکی موجود در بدن افراد به کمک تشخیص سریع و استفاده از روش‌های درمانی بهبود پیدا خواهند یافت. درمان این موارد احتمال بروز مشکلات ناباروری در مردان را به حداقل می رساند.

ژنتیک-در-درمان-ناباروری
ژنتیک و ناباروری در زنان

مشاوره ژنتیک ناباروری زنان

مشاوره ژنتیک ناباروری زنان اهمیت بسیاری دارد و از دیگر مواردی است که احتمال بروز ناباروری در زنان را کاهش می‌دهد. انجام مشاوره ژنتیکی برای بانوان به زنان این امکان را می‌دهد که با یک دید واقع‌بینانه تری برای بارداری آماده شوند.

زنان پیش از بارداری یا پیش از ازدواج با استفاده از آزمایش‌های ژنتیکی و نمونه برداری‌های اختصاصی می توانند از وجود هر نوع اختلال ژنتیکی در بدن خود آگاه شوند. استفاده از مشاوره‌های ژنتیکی باعث می‌شود که زنان قبل از اقدام به بارداری، عوامل محرک و موثر در ناباروری را تشخیص داده و سپس به درمان آن‌ها بپردازند.

 اهمیت تشخیص علل ژنتیک در ناباروری

تشخیص علل ژنتیک در ناباروری علاوه بر پیشگیری از بروز مشکلات ناباروری، اهمیت بسیاری در تولد فرزند سالم دارد. با علم ژنتیک می توان از تولد فرزند معلول پیشگیری کرد.

ناباروری یک بیماری چند عاملی است و نمی توان یک یا چند دلیل مشخص برای همه افراد در نظر گرفت. به بیان دیگر مشکل ایجاد ناباروری در هر فردی با شخص دیگر متفاوت است. طبق تحقیقات انجام شده بیش از 80 درصد زوجین لزوما مشکل ژنتیکی ندارند، اما بیماری های ژنتیکی و داشتن اختلالات ژنتیکی در بروز این عارضه موثر است.

در صورتی که در خانواده مشکلات ژنتیکی وجود داشته باشد، این اختلالات و مشکلات ژنتیکی در بروز ناباروری و سلامت فرزندان موثر است. به همین دلیل با بررسی علل ژنتیکی در ناباروری می توان از بروز مشکلات از جمله سقط جنین مکرر، تولد فرزند معلول، بروز مشکلات ژنتیکی در فرزند سالم و.. پیشگیری کرد.

نتیجه گیری

نقش ژنتیک در ناباروری موضوعی غیرقابل انکار است؛ بسیاری از مشکلات مربوط به عدم باروری در افراد به جهت بروز اختلالات ارثی و ژنتیکی در بدن ایجاد می‌شود. توصیه می‌شود که افراد قبل از ازدواج یا تصمیم به بارداری در ابتدا از مشاوره‌های لازم برای جلوگيری از مشکلات مربوط به ناباروری بهرمند شوند تا در مدت زمان سریع‌تری اختلالات مربوط به این عارضه را درمان کنند.

سوالات متداول

1.         درچه زمانی مشاوره ژنتیک لازم است؟

توصیه می‌شود که افراد قبل از ازدواج یا قبل از تمایل و تصميم‌گیری برای بارداری از مشاوره‌های ژنتیک استفاده کنند. توجه به این نکته باعث کاهش احتمال بروز مشکلات مربوط به ناباروری در افراد خواهد شد.

2.         مزایا و نقش ژنتیک در ناباروری چیست؟

این روش از بروز مشکلات ژنتیکی شایع در بدن جنین جلوگیری می‌کند و باعث تولد نوزاد در بستر و شرایطی کاملا ایمن خواهد شد. افراد می‌توانند با اطلاع از سلامت ژنتیکی خود برای بارداری تصمیم بگیرند.

3.         مهم ترین عوامل موثر در بروز ناباروری کدام‌ها هستند؟

در اکثر موارد بروز اختلالات یا ناهنجاری‌های مربوط به تخمدان در بانوان و ایجاد مشکلات جدی در کیفیت اسپرم آقایان در بروز ناباروری زوجین نقش موثری را ایفا خواهد کرد.

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *