سرطان سینه ارثی مردان

سرطان سینه در مردان

مهم است بدانیم سرطان سینه در مردان هم ممکن است اتفاق بیفتد هرچند در زنان شایع تر است. در این مقاله، عوامل، علائم و تست های مرتبط با سرطان پستان وراثتی و اهمیت مشاوره ژنتی برای مردان را بررسی خواهیم کرد. با درک عوامل ژنتیکی مرتبط و اهمیت تشخیص زودرس این بیماری، افراد و خانواده‌ها می‌توانند اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای کاهش خطرات مرتبط با این بیماری انجام دهند.

درصد ابتلا به سرطان سینه در مردان

 به طور کلی می‌توان گفت که درصد سرطان سینه در مردان بسیار کمتر است. بر اساس آمارهای گزارش شده، حوالی 1٪ تا 2٪ از موارد سرطان سینه در کل جمعیت مربوط به مردان است. این درصد ممکن است بین گروه‌های جمعیتی مختلف متفاوت باشد و ممکن است در برخی گروه‌های خاص ریسک بالاتری وجود داشته باشد، مانند افرادی که جهش‌های ژنتیکی نادری مانند BRCA2 را دارند.

درصد سرطان سینه در مردان

سرطان سینه ارثی

سرطان پستان ارثی به سرطان سینه گفته می شود که در اثر جهش های ژنتیکی به ارث رسیده از والدین فرد ایجاد می شود. جهش‌های ژنتیکی خاصی مانند جهش‌های ژن‌های BRCA1 و BRCA2 به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهند و به عنوان ژن‌های سرطان پستان ارثی شناخته می‌شوند. خطر ابتلا به سرطان پستان در افراد مبتلا به این جهش‌های ارثی در طول عمر در مقایسه با جمعیت عمومی بیشتر است.

اهمیت پزشک ژنتیک در پیشگیری از سرطان سینه در مردان

باید توجه داشت عدم توجه به این سرطان در مردان، منجر به اطلاع  و مراجعه دیر هنگم فرد به پزشک می شود و اطلاع دیر هنگام از وجود بیماری خطر بالایی را متوجه شخص بیمار می کند. افرادی که زمینه ژنتیکی مساعد برای این بیماری را دارند باید به پزشک ژنتیک مراجعه کرده و مشاوره دریافت نمایند. اگر فرد حاوی ژن بیماری باشد ممکن است داروهای پیشگیری و یا حتی در مواردی برداشتن پستان برای جلوگیری از بروز سرطان در آینده انجام شود.

نقش آزمایش ژنتیک در پیشگیری از سرطان سینه در مردان:

آزمایش و مشاوره ژنتیک برای افراد با سابقه خانوادگی سرطان سینه  و سرطان های مرتبط به آن مانند سرطان پروستات یا تخمدان برای شناسایی این جهش های ارثی و ارزیابی خطر شخصی آنها بسیار مهم است. تشخیص زودهنگام از طریق غربالگری منظم و اقدامات پیشگیرانه، مانند ماستکتومی پیشگیرانه یا دارو، می تواند به مدیریت خطر و بهبود نتایج برای افراد مبتلا به سرطان پستان ارثی کمک کند.

سرطان سینه و ژنتیک در مردان

مردها هم ممکن است دارای جهشهای ارثی در ژنهای، BRCA2 BRCA1 و سایر ژنهای مستعد کننده سرطان پستان باشند. آنها هم ممکن است این جهش ها را به فرزندان خود منتقل کنند. مردهای دارای جهش ژن BRCA2 در معرض خطر افزایش یافته سرطان پستان هستند حدود ۴۰ درصد موارد سرطان پستان در مردها با جهش ژن BRCA2 مرتبط است به علاوه خطر ایجاد سرطان پروستات در این افراد بیشتر است.

مردان دارای جهش ژن BRCA1 هم ممکن است خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان پستان و پروستات داشته باشند. این نکته را به یاد داشته باشید که سرطان پروستات آقایان که در زمینه جهش ژن های BRCA رخ ،میدهد معمولا بدخیمتراست. مردانی که دارای جهش‌های ژنی BRCA هستند، خطر ابتلا به سرطان پستان در آن ها نسبت به جمعیت مردان عمومی بیشتر است.

سرطان سینه مردان

عوامل سرطان سینه در مردان چیست؟

مردانی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند، به خصوص در خویشاوندان نزدیک، مانند مادر، خواهر خاله یا عمه، بیشتر در معرض خطر ابتلا قرار دارند. به ارث بردن جهش‌های ژنی BRCA از طرف مادر یا پدر می‌تواند به طور قابل توجهی احتمال ابتلا به سرطان پستان را در مردان افزایش دهد.

عوامل سرطان سینه عبارت اند از:

گرچه شیوع سرطان سینه در مردان زیاد نیست، اما برخی عوامل می‌توانند بر احتمال ابتلا به آن تأثیر بگذارند:

 • پیری: با افزایش سن، خطر ابتلا به سرطان سینه در مردان افزایش می‌یابد؛ اکثر موارد این نوع سرطان در مردان بالای 50 سال روی می‌دهد.
 • جهش‌های ژنتیکی: نقص‌های در ژن‌های BRCA1 و BRCA2 خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند. این نقص می‌تواند به صورت ارثی یا ناشی از جهش‌های ژنتیکی ایجاد شود.
 • سابقه خانوادگی: مردانی که در خانواده‌شان سابقه ابتلا به سرطان سینه وجود دارد، بیشتر از دیگران در معرض خطر قرار دارند.
 • تاریخچه رادیوتراپی: درمان با رادیوتراپی در ناحیه قفسه سینه، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.
 • سندرم کلاین‌فلتر: این سندرم ناشی از یک نقص ژنتیکی نادر است. در این سندرم، مردان دو کروموزوم ایکس دارند به جای یکی. ژن تولید کننده استروژن بر روی این کروموزوم قرار دارد و باعث افزایش میزان استروژن در بدن می‌شود.
 • اختلالات بیضه: آسیب، تورم و حتی جراحی بیضه‌ها می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.
 • بیماری‌های کبد: سیروز کبد منجر به کاهش سطح هورمون آندروژن و افزایش سطح استروژن می‌شود، که این تغییرات هورمونی می‌تواند بستر مناسبی برای سرطان سینه فراهم کند.
 • اضافه وزن و چاقی: اضافه وزن در سنین بالا یکی از عوامل خطرساز برای ابتلا به سرطان سینه در مردان است.

علائم و نشانه های سرطان سینه در مردان کدام است؟

 • وجود توده بدون درد یا ضخیم شدن بافت پستان
 • تغییر در اندازه و شکل سینه
 • جمع شدن نوک پستان (چرخش به داخل)
 • ترشح از نوک پستان (اغلب خونی)
 • قرمزی یا پوسته پوسته شدن نوک پستان یا پوست سینه
 • فرورفتگی یا چروک شدن پوست شبیه پوست پرتقال

علاوه بر این، مردان مبتلا به سرطان سینه ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

 • زخم های پوستی
 • تورم در زیر بغل
 • توده قابل لمس زیر بازو که نشان دهنده گسترش سرطان به غدد لنفاوی است.

برای مردان ضروری است که در صورت مشاهده هرگونه تغییر یا علائم غیرعادی در بافت سینه خود، به دنبال ارزیابی پزشکی باشند تا در زمانی که درمان مؤثرتر است، سرطان سینه را رد یا تشخیص دهند.

انواع سرطان سینه در مردان کدام است؟

 • سرطان مجاری: این نوع سرطان از مجاری شیر شروع می‌شود و تقریباً بیشترین سرطان‌های سینه در مردان از این نوع هستند.
 •  کارسینوم لوبولار: این نوع سرطان از غدد تولیدکننده شیر پدید می‌آید. در مردان، این نوع سرطان بسیار نادر است، زیرا تعداد کمی لوبول در بافت پستان آنها وجود دارد.
 • بیماری پاژ: این سرطان در نوک سینه ظاهر می‌شود و یکی از نوع‌های کمتر دیده شده سرطان پستان است که با احتمال بسیار کمی در مردان مشاهده می‌شود.

تست سرطان سینه ارثی مردان

آزمایش ارثی سرطان پستان که به عنوان آزمایش ژنتیک نیز شناخته می‌شود، یک معاینه پزشکی تخصصی است که برای شناسایی جهش‌های ژنتیکی خاص که با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان مرتبط هستند، استفاده می‌شود. شایع ترین جهش های ژنتیکی مرتبط با سرطان پستان ارثی BRCA1 و BRCA2 هستند. این آزمایش‌ها معمولاً با استفاده از نمونه خون یا بزاق انجام می‌شوند که سپس در آزمایشگاه برای تشخیص وجود این تغییرات ژنتیکی تجزیه و تحلیل می‌شود.

مزایای جلسات مشاوره ژنتیک

مشاوره ژنتیک چه قبل و چه بعد از ابتلا توصیه می شود. جلسه مشاوره قبل از ابتلا به افراد کمک می کند تا خطرات مرتبط با حمل جهش های شناسایی شده را ارزیابی کنند، و تصمیمات آگاهانه ای در مورد غربالگری، پیشگیری و راهبردهای درمانی مناسب بگیرند. درک این نکته مهم است که نتیجه آزمایش مثبت نشان دهنده افزایش خطر است اما به معنای ابتلای صد در صد نیست با این حال، پزشک بر اساس نتایج تصمیم گیری کرده در مواردی داروهای پیشگیری تجویز شده و در مواردی قسمتی از پستان برداشته می شود تا احتمال ابتلا در آینده از بین رود.

بعد ابتلا به سرطان هم آزمایش ژنتیک پیشنهاد می شود تا با شناسایی عامل سرطان داروی مؤثر تجویز شود.

سرطان پستان وراثتی در مردان، اگرچه نادر است ولی به علت عدم معاینه سینه توسط افراد و عدم توجه به این بیماری در مردان تشخیص دیرتری دارد. در مردان با سابقه خانوادگی سرطان سینه، پروستات و تخمدان انجام آزمایشات ژنتیک، به ویژه آزمون ژنتیکی BRCA، در تشخیص و پیشگیری از سرطان پستان وراثتی بسیار مهم است. آزمایشات ژنتیک و مشورت با یک متخصص ژنتیک  به افراد در جهت پیشپیری از ابتلا به سرطان کمک می کند حتی گاهی طیق تشخیص پزشک داروهای پیشگیری کننده برای فرد تجویز می شود و در مواردی که احتمال ابتلا بالاست اقدام به برداشتن پستان می کنند.

سوالات متداول:

چه مردانی باید به مشاوره ژنتیک مراجعه کنند؟

مردانی که در تاریخچه خانوادگی خود ابتلا به سرطان سینه ،پروستات وسرطان تخمدان را دارند حتماً به پزشک ژنتیک مراجعه کنند.

مراجعه به پزشک ژنتیک چه تآثیری دارد؟

افرادی که زمینه خانوادگی دارند می توانند با انجام آزمایشات ژنتیک از میزان خطر ابتلا آگاهی پیدا کنند. و در صورت تشخیص پزشک از داروهای بازدارنده استفاده کنند و حتی در مواردی برای جلوگیری از ابتلا، برداشت  بافت پستان انجام دهند.

با وجود نادر بودن این سرطان در مردان چرا توجه به آن در افراد دارای زمینه خانوادگی اهمیت بسیار دارد؟

به علت عدم توجه و انجام ندادن بازرسی های ماهانه سینه معمولآً مراجعه به پزشک زمانی که بیماری در مراحل پیشرفته قرار دارد. انجام می شود و احتمال بهبودی کاهش می یابد.

آیا مثبت بودن جواب آزمایش نشانه ابتلای حتمی است؟

خیر به معنای ابتلای قطعی نیست. با ایجاد هوشیاری و درمان های پیش گیرانه می توان از ابتلا به سرطان جلوگیری کرد.

نتیجه‌گیری

افراد با زمینه خانوادگی با مراجعه به پزشک ژنتیک و دریافت مشاوره ژنتیکی می توانند از  ابتلا به بیماری و سختی ها و هزینه های بالای درمان و اثرات منفی آن بر زندگی خود جلوگیری کنند.

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *