تست-فارماکوژنتیک

تست فارماکوژنتیک چیست و چه تاثیری بر درمان دارد ؟

تست فارماکوژنتیک بررسی ژن های شما در برابر نوع پاسخ داروها است. به نوعی تاثیر عوامل ژنتیکی نسبت به چگونگی پاسخ بدن آنها به دارو بررسی می کند. انجام آزمایش فارماکوژنتیک به پزشکان در شناخت بهتر وضعیت بیمار و تجویز داروی مناسب بسیار کمک کننده است.

در این مقاله درباره چیستی تست فارماکوژنتیک؟ چگونگی انجام و تاثیر آن بر درمان صحبت شده است. در صورتی که به بعضی از داروهای خاص حساسیت یا آلرژی دارید و دقیقا نمی دانید چرا و چکار کنید؟!، این مقاله به شما کمک کننده است. باما باشید.

تست فارماکوژنتیک چیست؟

تست فارماکوژنتیک (Pharmacogenetic) یک آزمایش بررسی تاثیر متابولیسم و تغییرات ژنتیکی بر داروها است. به نوعی علم بررسی دارو و ژنوتیپ افراد است.

ژنتیک افراد با هم متفاوت بوده و به این دلیل نوع پاسخ آنها به داروها متفاوت است. مصرف میزان دوز یک دارو یکسان در افراد مختلف، متفاوت است.

ژنتیک افراد گاهی به دلایل ایجاد اختلالاتی دستخوش تغییرات شده، این تغییرات ژنتیکی در  نوع پاسخ بدن به دارو موثر است. مثال: یک فرد هر روز یک دارو را مصرف کرده و هیچ حساسیتی به آن ندارد. سپس به دلیل اختلالاتی، تغییرات ژنتیکی در فرد رخ می دهد. عدم اطلاع از تغییرات ژنتیکی فرد، ممکن است در اثر مصرف همان دارو عوارض جانبی داشته باشد.

علم فارماکوژنتیک اطلاعاتی درباره ژنتیک شما می دهد. این اطلاعات در سلامت شما موثر است. پزشکان با دانستن نوع ژنتیک شما، با تجویز دارو مناسب، میزان دز و روش درمان مناسب به شما در داشتن زندگی بهتر و سالم تر کمک بسیاری می کند.

تاثیر-تداخلات-ژنتیکی-بر-مصرف-دارو
بررسی تداخلات ژنتیکی جهت تجویز دارو مناسب

کاربرد آزمایش فارماکوژنتیک:

آزمایش فارماکوژنتیک با بررسی ویژگی های ژنتیکی افراد، میزان تاثیر گذاری و عوارض جانبی داروها رو پیش بینی

می کند.

 • فهمیدن موثر بودن یا نبودن دارو بر بدن فرد
 • فهمیدن میزان دوز دارو موثر و مورد نیاز فرد برای درمان
 • پیش بینی کردن عوارض جانبی شدید مصرف داروها

بیشتر بخوانید: مشاوره ژنتیک سرطان پستان چگونه است؟

دلیل نیاز به تست فارماکوژنتیک:

آزمایش فارماکوژنتیک دستورات دارویی برای درمان موثر و بهبود سریع تر سلامتی مهم بوده و کاربرد دارد. البته تست فارماکوژنتیک برای انواع درمان ها نیاز نبوده و صرفا برای دارو درمانی های خاص مورد نیاز است. از جمله:

 • درمان زگیل تناسلی HIV
 • درمان سرطان از جمله سرطان سینه
 • درمان صرع
 • استفاده از داروهای رقیق کننده خون
 • درمان بیماری های خود ایمنی
 • درمان اختلالات رفتاری و افسردگی
 • درمان های باکتریایی
 • درمان دیابت نوع 2

چگونگی انجام آزمایش فارماکوژنتیک:

آزمایش فارماکوژنتیک از آنجا که تصویری از ژنتیک شماست،  از طریق سلول های خونی، بزاق یا سلول های گونه قابل انجام است.

انجام تست از طریق سلول های خونی:

 متخصص آزمایشگاه جهت حفظ سلامت شما با سوزنی باریک از رگ های شما خون می گیرد. ابتدا سوزن را وارد رگ های بازو کرده، در ادامه پس از جمع شدن یک مقدار مشخص از خون شما در لوله آزمایش، سوزن را خارج می کند. ممکن است تا 5 دقیقه پس از خارج کردن سوزن، کمی احساس سوزش و زخم داشته باشید.

انجام تست از طریق بزاق:

در این حالت شما یا در یک لوله آزمایش تف می کنید یا با پد مخصوص یا یک چوب بزاق شما جمع آوری می شود.

انجام تست از طریق گونه:

در این حالت گونه شما کمی ماساژ داده شده سپس با یک چوب مخصوص نمونه برداری انجام می شود.

لیست داروها و مواردی که در تست فارماکوژنتیک بررسی می شود.

44444
555555

تاثیر آزمایش فارماکوژنتیک بر درمان

 • تست فارماکوژنتیک تنوع و ویژگی ژن های شما را بررسی می کند. نتایج آزمایش فارماکوژنتیک اطلاعاتی درباره چگونگی درمان و روند درمان شما می دهد؛ همچینین عوارض جانبی داروها رو پیش بینی می کند.

 • نتایج تست نشان می دهد که مصرف یک دارو برای شما مناسب است یا خیر. اگر پزشک در طی درمان شما متوجه مناسب نبودن دارو برای شما شود، دارو را حذف کرده و داروی مناسب جایگزین معرفی می کند.

 • ممکن است در حال حاضر هیچ داروی خاصی مصرف نکنید. گزارش وضعیت یا تصویر ژنتیک شما اطلاعاتی کلی به پزشک برای مصرف دارو می دهد.
نتیجه-آزمایش-فارماکوژنتیک

خلاصه:

تست فارماکوژنتیک آزمایش بررسی تداخلات ژنتیکی شما با داروهای خاص می باشد. این آزمایش اطلاعات بسیار دقیق درباره ژن های شما (DNA) و تنوع های ژنتیکی شما به پزشک می دهد؛ همچنین به پزشک در تعیین برنامه دارویی مناسب و تجویز داروی مناسب بسیار کمک می کند.

این تست توسط دکتر ساناز طبرستانی متخصص ژنتیک پزشکی انجام می شود. جهت اطلاعات بیشتر از طریق شماره های زیر با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول تست فارماکوژنتیک:

آیا جایگزینی برای انجام آزمایش فارماکوژنتیک وجود دارد؟

 خیر. تست فارماکورژنتیک یک تست جهت پیش بینی شرایط و عوارض داروها است، و سایر آزمایش های ژنتیک برای تشخیص دقیق بیماری کاربرد دارد.

آیا آمادگی های برای آزمایش فارماکوژنتیک نیاز است؟

خیر. صرفا در صورتی که این تست از طریق بزاق قرار بر انجام است، از نیم ساعت قبل آزمایش نباید چیزی مصرف کنید و آدامس بجوید.

آیا این تست خطراتی دارد؟

خطر بسیار کمی در نمونه برداری از طریق خون گیری دارد که اگر متخصص آزمایشگاه با تجربه باشد، تقریبا میزان این خطا صفر است. در انواع دیگر نمونه برداری هیچ خطری ندارد.

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *