آزمایش-انکوتایپ

آزمایش انکوتایپ چیست?

آزمایش انکوتایپ DX برای تعیین اینکه آیا شیمی درمانی برای زنانی که در مراحل اولیه سرطان سینه هستند، مناسب است یا خیر؟! به کار می‌رود. علاوه بر این، این آزمایش به ما کمک می‌کند تا احتمال عود بیماری را تشخیص داده و در تصمیم‌گیری‌های مربوط به سرطان پستان به صورت آگاهانه‌تر عمل کنیم.

آزمایش-انکوتایپ-چیست

آزمایش انکوتایپ

آزمایش انکوتایپ Oncotype DX یک آزمایش ژنتیکی است که در مراحل ابتدایی سرطان سینه باید انجام شود و برای حالت متاستاز انجام نمی شود. برای تعیین خطر بازگشت سرطان پستان و همچنین برای انتخاب بهترین درمان پس از جراحی (پاسخ به شیمی درمانی) استفاده می‌شود تا ببینیم شمی درمانی لازم است یا خیر . این آزمایش بر اساس بررسی عبارت ژنی در تومور سرطانی انجام می‌شود و به پیش‌بینی نتایج درمان و تعیین نیاز به درمان‌های مختلف کمک می‌کند.

آزمایش انکوتایپ DX یکی از روش‌های مورد استفاده برای درمان سرطان پستان در مراحل ابتدایی است. بهتر و مهم است که پیش از شروع شیمی درمانی و درمان سرطان پستان، پزشک درخواست آزمایش سرطان پستان Oncotype DX دهد، زیرا نتایج آزمایش برای انتخاب درمان مناسب کاربرد بسیاری دارد.

در کل، آزمایش انکوتایپ DX از طریق آنالیز ژن‌های انتخاب شده در نمونه‌های بافت تومور سینه که پیشتر از جراحی پستان به دست آمده اند، انجام می‌گردد. این آزمایش برای بررسی سطح تهاجمی و پیشرفت بیماری، پاسخ به شیمی درمانی، احتمال بازگشت سرطان پستان استفاده می‌شود. همچنین نتایج آزمایش انکوتایپ DX به پزشک کمک می‌کند تا میزان نیاز به شیمی درمانی پس از عمل جراحی و بهترین شیوه درمانی را مشخص کند.

بیشتر بخوانید: آزمایش BRCA  چیست؟

هدف آزمایش انکوتایپ

هدف از انجام شیمی درمانی جلوگیری از عود سرطان در آینده است، ولی در آن درصدی از بیماران که احتمال عود سرطان در آینده بسیار کم است، نیازی به شیمی درمانی ندارند. با توجه به اینکه عوارض شیمی درمانی بسیار زیاد است، همچنین به صورت غیراختصاصی هم سلول های توموری و هم سلول های سالم را تخریب می کند، انجام این آزمایش می تواند، گروهی از بیمارانی که به شیمی درمانی نیازی ندارند، شناسایی شود.

بیشتر بخوانید: مشاوره ژنتیکی پزشکی سرطان

انکوتایپ DX در چه مواردی کاربرد دارد؟

  • تعیین گیرنده استروژن (ER) مثبت: آزمایش انکوتایپ DX می‌تواند در تشخیص وجود گیرنده استروژن مثبت در سرطان پستان کمک کند.
  • تعیین میزان تهاجمی بودن: آزمایش انکوتایپ DX می‌تواند در تشخیص و ارزیابی میزان تهاجمی بودن سرطان پستان و تعیین خطر آن کمک کننده باشد.
  • تعیین نیاز به شیمی درمانی: نتایج آزمایش انکوتایپ DX به پزشک در تصمیم‌گیری درباره اقدامات شیمی درمانی پس از جراحی کمک می‌کند.
  • پیش‌بینی بازگشت سرطان: نتایج این آزمایش قادر به پیش‌بینی احتمال بازگشت سرطان پستان در آینده است.
  • تعیین برنامه درمانی شخصی‌سازی شده: با توجه به نتایج این آزمایش، می‌توان برای هر بیمار برنامه درمانی مخصوصی را تدوین نمود.
  • ارزیابی تومورهای تهاجمی: این آزمایش در ارزیابی و تشخیص تومورهای تهاجمی کمک می‌کند.
  • راهنمایی در تصمیم‌گیری‌های درمانی: آزمایش انکوتایپ DX می‌تواند به پزشکان در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با درمان سرطان پستان کمک کند.

بیشتر بخوانید: آزمایش سرطان ارثی

کاندید-مناسب-آزمایش-انکوتایپ

آیا انجام انکوتایپ برای همه افراد مناسب است؟

 انجام آزمایش انکوتایپ برای همه افراد مناسب نیست و پزشک با در نظر گرفتن عوامل مختلف این آزمایش را برای افراد تجویز می‌کند. انجام این آزمایش برای بیمارانی که سرطان پستانشان گیرنده استروژن (ER) مثبت دارد، مناسب است. و فقط برای افرادی که در مرحله ابتدایی سرطان هستند و سرطان متاستاز نداده استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: آزمایش MSI چیست

مزایای آزمایش آنکوتایپ

به دلیل بررسی مناسب بودن شیمی درمانی یا انتخاب روش درمانی مناسب دیگر، آزمایش انکوتایپ به عنوان استاندارد مراقبت از زنان مبتلا به سرطان پستان در مراحل اولیه معتبر است و نتایج آن تأیید شده است.

نتایج مثبت این آزمایش، از طریق مطالعات بین‌المللی نشان داده شده است که آزمایش Oncotype DX به طور دقیق پیش‌بینی مزایای درمانی بیماران را، از جمله خطر عود سرطان پستان و بقای آن، ممکن می‌سازد. این مطالعات نشان داده‌اند که 99٪ افراد با نمرات پایین در آزمایش Oncotype DX که در ابتدا تحت درمان هورمونی بدون استفاده از شیمی‌درمانی قرار می‌گرفتند، پس از 5 سال از بدنی سالم و بدون هیچ سرطانی دارند.

در حال حاضر، این آزمایش به عنوان یکی از دستورالعمل‌های مهم درمان سرطان در سطح جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و توسط متخصصان پزشکی تأیید شده است تا به پزشکان در ارائه بهترین خدمات به بیماران مبتلا به سرطان پستان کمک کند. این آزمایش توسط سازمان‌های معتبری مانند انجمن انکولوژی بالینی آمریکا (ASCO)، شبکه ملی سرطان جامع (NCCN)، پانل اجماع سنت گالن، انستیتوی ملی عالی مراقبت‌های بهداشتی (NICE) و انجمن اروپایی آنکولوژی پزشکی (ESMO) توصیه شده است.

نتیجه گیری

آزمایش انکوتایپ یک مرحله پس از تشخیص سرطان سینه است. این آزمایش جهت بررسی و انتخاب روش مناسب برای درمان سرطان است. نتایج آزمایش انکوتایپ تنها یکی از عواملی است که به پزشکان در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با درمان سرطان پستان کمک می‌کند. تصمیم نهایی درباره نوع و روند درمان بر عهده پزشک معالج است.

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *